8 Eki 2014

Sergi ziyareti - Joan Miro

Müze ve sergi gezmek hem ebeveynler, hem de küçük çocuklar için yorucu ve sıkıcı olabiliyor. Çocuğumuzu ne kadar uyarsak da, hazırlasak da hemen sıkılıp "Ne zaman gidicez?" lerine başlayabiliyorlar. En azından gittiğimiz Joan Miro sergisinin 10. dakikasında bize olan buydu. 6 yaşındaki oğlum tüm eserleri göreceğim diye sırada beklemekten kısa sürede sıkıldı. Fakat sonrasında denediklerimle biraz olsun ilgisini çekmeyi başarabildim. İşte başarılı olan taktiklerimden bazıları şunlar oldu;

1) Erken gitmek gerek. Özellikle popüler müze ve sergilerin girişinde çok uzun sıralar olabiliyor. Bu sırada beklemek müzeye -10 mızmızlık puanı ile başlamanıza neden olabiliyor. Erken gidince hem eserleri daha kolay görebiliyor, hem de sırada çocuğunuzun sabrını test etmemiş oluyorsunuz.

2) Herşeyi göreceğim diye kasmayın, kısa tutun. Ne kadar eğlenceli bir ebeveyn olursanız olun, herşeyi bir günde görmeye çalışmak fazla hayalci bir tutum olacaktır. En son Sakıp Sabancı Müzesi ziyaretimizde sadece Miro sergisini gezip çıktık, tam tadında oldu.

3) Fotoğraf çektirin. Fotoğraf çekimine izin verilen sergi ve müzelerde cep telefonu ile fotoğraf çekmesine izin verilebilir. Miro bu anlamda şanslı olduğumuz bir sergi idi. Oğlum uzun bir süre fotoğraf ve video çekerek vakit geçirdi. İşte çektiği bazı fotoğraflar.
Ben ve Miro'nun en beğendiğim eserlerinden biri 

4) Sesli rehber kullanın. Türkiye'de ne yazık ki çocuklara özel sesli rehberler yok. Büyükler için yapılmış rehberler de aynı anda dinlendiğinde keyifli bir eğlence halini alabiliyor. Aynı anda rakamları tuşlayıp dinledik. Hepsini dinlediğini sanmıyorum ama yine de öğrendiği bilgilerle babasına bilgiçlik taslamaktan büyük keyif aldı.
Sesli rehber kullanın

5) Eserlerle ilgili sohbet edin. Hangisini en çok beğendin? Sence bu resmi neden yapmıştır, bu resim ne anlatıyor? ne görüyorsun? diye sorularla hem fikrini sorun, hem de kendi fikirlerinizi de kendisiyle paylaşmaktan kaçınmayın.

6) Reprodüksiyon veya boyama yapın. Sergi sonrasında birlikte Miro'nun resimlerinden bazılarını tekrar çizmeye çalıştık. Veya müzelerde sanatçılara ait bulunan boyama kitaplarını da değerlendirebilirsiniz. Bizimki bunu yaptı, odasına astık.

Bunu da birlikte yaptık Hiç yorum yok:

Yorum Gönder