25 Kas 2013

Vücudumuzu tanıyalım kitapları

İş bankası yayınlarından çıkan Kemikler ve Beyin kitaplarını tavsiye ederim. Özellikle 6 -9 yaş için.

Kemikler kitabını babasının kolu çıkınca aldık. Kitapların anlatımı çok basit ve net. Pencereli anlatımların kullanılmış olması özellikle vücud anlatırken çok anlamlı olmuş. Çizimler de çok şeker.

Ayrıca kitapların her ikisinde de yeterince detaylı bilgi bulunuyor. 5 yaşındaki bir çocuk da okuyup keyif alabilir (ilik nedir gibi detaylar 5 yaş için dikkatin dağıldığı noktalar olabiliyor), 9 yaşındaki bir çocuk da bilgilenebilir.

Serinin devamında Gözler ve Sindirim kitapları da varmış. Onları da 6 yaşında alacağım.Oğlum Güneş ve iskelet

23 Kas 2013

Kızlar için doğumgünü partisi fikri

Şu fotoğraflara bakın, kızım olsa kesin böyle bir doğumgünü partisi olsun isterdim. Hayalimde şöyle birşey;

- Sadece kızların davetli olacağı bir Barbie partisi
- Anneler dahil herkes prenses olacak. (Kavga çıkmasın diye herkese tek tip prenses elbisesi zorunlu olmalı. Yoksa sen güzel oldun, ben güzel oldum tatsızlık çıkabilir)
- Bir kuaför olmalı ve kızların saçlarını isteyecekleri şekilde örmeli, toplamalı vs. Sırayla kızlar saçlarını yaptırırlar.
- Bir yüz boyamacısı, kızların yüzlerine kalpler, yıldızlar vs hafif bir makyaj, ruj vs yapabilir.
- Manikürcü biri gelip tırnaklara çiçek sticker yapıştırabilir.
- Bir fotoğrafçı kızların tüm gün birlikte ve tek tek fotoğraflarını çekmek üzere gelmeli.
- Sona doğru da biraz enerji atmaları için bir balerin gelip bale dersi verebilir. Hazır giyinmişken, havaya da girerler.

Bakın ne çok eğlenmişler. :)

Herkes en sevdiği prenses olacak

Masa bile ne kadar süslü. Dandik kağıt bardak yok, şamdan bile var

Fotoğrafçı ile çekilen süper eğlenceli fotolar


22 Kas 2013

Ne kitap okusak? Uzaylı ve dinozor temalı olsun

Oğlumun son zamanlarda favori kitapları "Ektiğim Tohumdan Dinozor çıktı!" ve "Ama bu okulda uzaylılar var!!!".

Güneş'in kendi cümleleriyle değerlendirmesi şöyle " çok güzel hikayeler, dinozor olması güzel, kapak resmini çok sevdim"

Bana göre masallar hafif absürd, komik ve gerçekten çizimleri harika.

"Ektiğim Tohumdan Dinozor çıktı" kitabının hikayesi aynen adı gibi. Tohumdan dinozorlar çıkıyor. Kahramanımız Baybars dinozorlar ile koşuşturmaca yaşarken heyecan yaşıyor ve evine sığınıyor. Sonra bakıyoruz ki meğer hayal gücüymüş (5 yaşından küçük çocuklarda belki biraz tedirginlik yaratabilir)

"Ama bu okulda uzaylılar var!!!" da hikayesi ile aynı adı taşıyor. Uzaylı arkadaşlar ve öğretmen ile tanışıyor. Öğlen yemeğinde soluncalı makarna var. Akşam uzay scooterına biniyor. Sonra eve dönüyor. Bu kitapta gerginlik yaratabilecek hiçbirşey ben göremedim.

Kitapların verdiği bir ders de yok sanki. Sadece eğlenceli ve keyifli kitaplar. Çizimleri de resimden görüleceği üzere renkli olduğu kadar detaylı da. Ana hikayeye süs katmaya imkan tanıyor.

Bkz: Dinozor oyunları

21 Kas 2013

KİTAP: Çocuk eğitimi - Beni duyuyor musun?

Oğlum henüz anasınıfına gidiyor, şu an 5 yaşında. Geçen gün okulundaki rehberlik öğretmeninden çocuk gelişimi için kitap önerisi istedim. İlk önerdiği kitap Leyla Navaro'nun Gerçekten Beni Duyuyor musun? kitabı oldu.

"Ay ne güzel, ne diyor?" diyecek olanlarınızla notlarımı paylaşıyorum. Eminim kitapta daha bilimsel ve güzel bir anlatım vardı ama ben aynen kendi aldığım notların basitliğiyle paylaşıyorum.


 • Kötü davranışı görmezden gel, iyi davranışı öv
 • Takdir ederken spesifik ol, övgüyü bir kişilik özelliği gibi söyleme. "Odanı toplaman beni çok mutlu etti" de, "çok düzenlisin" deme. 
 • Aynı şekilde "çok akıllısın, aferin başardın, harikasın" gibi övgüler çocukta gereksiz stres yaratır. Bunun sonu yenilmeye katlanamayan, yenilince ağlayan, vazgeçen çocuk olabilir. 
 • "Yapma" demek yerine beklenen davranışı açıkça anlat
 • Kabul edilmez davranışı yapmadığında da övgü yap. "Bugün ben hatırlatmadan ayakkabılarını çıkartmana çok memnun oldum" gibi
 • Asla ses yükseltme. Ciddi konuşacağın zaman her zaman göz hizasına gelip konuş, tepeden değil. 
 • Dinlerken yaptığın herşeyi bırakıp gözlerinin içine bakarak dinle. 
 • Bir sorununu anlatıyorsa söylediğini tekrar et. özellikle duygularını tekrar et ki anlaşıldığını görsün ve hissetsin. Söylediklerine çözüm bulma. Söylediklerini yorumlamadan ve çözüm bulmadan sadece yansıtmak önemli. Bu şekilde olayın ciddi boyutlarda olmadığını düşünecektir. 
 • Sorunlara çözüm sunmamaya ve ilk çözümün çocuktan gelmesini beklemeye özen göster
 • Yemek için zorlama. Zaten çocuk acıktığında ihtiyacı varsa yer. 
 • Çocuğun nasul uyanacağına kendisi karar versin ve sorumluluk onda olsun. 
 • Çocuk dersini kendisi yapmalı sadece ihtiyaç duyuyorsa ebeveyn yardım etmeli
 • Takdir ve teşvik ödülden daha önemlidir. 
 • Ceza yok. Önleyici açıklama, çevreyi uygun şekilde düzenleme, örnek olma, çocuğun iyi alışkanlıklar edinmesine yardım etmek, davranışın sebebini aramak, alternatif sunmak, ann/babanın duygularını belirtmesi, etkileri göstererek pişmanlık duymasını sağlamak, sonuçları yaşamasına müsaade etmek diğer olabilecek taktiklerdir. 


20 Kas 2013

Mıknatıs eğlenceleri

Henüz mıknatıs almadınız mı? Hobi dükkanından bulabileceğiniz mıknatıslarla oynamak çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir.

DİKKAT: Mıknatıs yutulduğunda son derece tehlikeli olduğu için kesinlikle gözetiminiz altında oynamasına izin verin. Oyun biter bitmez de uzanamayacağı bir yere kaldırın. Satın alırken de en iyisi ağıza sokulmayacak ve kırılmayacak büyüklük ve sertlikte bir mıknatısı tercih edin. 

Biz mıkantısla öncelikle babaya bir büyücülük gösterisi yaptık. Plastik bir kutunun içine koyduğumuz bir çivi ve ataşı leğenin altından kontrol ederek hareket ettirdik; Abra kadabraaaaaaa. Seyircinin ilgisi ve şaşkınlığı yükseldikçe, eğlence düzeyi de arttı. Tavsiye edeceğim bir aktivite oldu. Pek hazırlıklı değildik, anneanne babaanne gösterisine daha iyi hazırlanacağız. (Bu arada bozuk paralar artık demir değil sanırım, mıkantısla iletişime geçmediler)

Sonra da leğenin içine bir kağıt ve üzerine 4 farklı renkte parmak boyası koyduk. Çivi ve ataşı oynatarak renkleri birbirine karıştırdık. Beyazı maviye karıştırmaya, kırmızı sarıya değdirmeye çalıştığımız bir oyun oynadık. Bu bölüme ilgisi kısa oldu. Ama Güneş boya yapmayı sevmeyen bir çocuk. Sizinki boya seviyorsa hoşuna gidebilir.

Sonuçta görünmeyen ve hareket eden cisimler konusunda bilgilenmiş oldu. En azından bir konuda sorgulayıcılık puanını arttırdık diye düşünüyorum. :) Göreceğiz.
19 Kas 2013

Keçe görürsen kaçırma

Keçe! Muhteşem bir malzeme. Hobi dükkanlarında bulmak mümkün. Sadece kesiyorsunuz ve istediğiniz şekle kolayca giriyor. Ben ilk denememde Süperman pelerini yaptım. Oynadığınız oyuna birden ayrı bir hava ve eğlence katıveriyor.Çiftini bulma oyunu

Bu oyunu ince motor becerilerini geliştirecek taktikler ararken buldum. Özellikle 4 yaş için tavsiye edebilirim, 5 yaş için artık biraz kolay kaçabilir. 1. Aynı renk balon alın. Evde kırmızı ve mavi balon vardı onları kullandım. 
 2. Her iki balonun içine aynı cins malzemeden koyun. (ben pirinç, nohot, mercimek, buğday, yulaf, müsli, corn flakes gibi bakliyat, hububatları kullandım)
 3. Balonları eşleştirmeye çalışın.
 4. (Oyun biraz daha zor olsun istiyorsanız renkli balonlarla da oynayabilirsiniz. Gruplamayı renklere göre değil, içindekilere göre yapmasını istersiniz. Daha da anlamlı bir oyun olur. Ben de hatta tekrar yapayım :)Tabi neye niyet neye kısmet... ben elleyerek, mıncıklayarak eşleri bulmaya çalışır diye umud ederken bizimki balonları kulaklarına götürüp çıkardıkları sesten eşlerini buldu. :) İnce motor işini başka oyunlara bıraktım.


18 Kas 2013

Çocuğumuza hayvanları sevmeyi öğretmek

Dün akşam çocuk gelişimi ile ilgili okuduğum bir makalede çocukların en zevk alacakları şeyin, faydalı olduklarını hissetmek olduğu yazıyordu. Örnek olarak da aç hayvanlara yemek veren bir çocuğun alacağı keyfin her türlü aktiveteden daha eğlenceli ve doyurucu olduğu yazıyordu.

Denemek için bugün oğlumla marketten 2 poşet kedi maması alıp, Kadıköy'de sokak sokak dolaşıp yemek isteyen kedi aradık. Bulmamız kolay da olmadı. Anladık ki Kadıköylüler kedileri çok seviyor, hemen her sokakta kaplarla mama ve su var. Bulduğumuz ilk kedi mamaya hiç yüz vermedi bile.

Ama ikinci sokakta resmen bir sürü aç kedi bulduk. Hepsine öbek öbek mama verdik. Farkettik ki kedilerden biri bir öbeği sahiplenince diğerleri o öbeğe yaklaşmıyor bile. Yaklaşırsa da patiyi kafasına yiyor. Karnı doyan ve yanımıza gelen kedileri sevdik de.

 Oğlum kedilerle sohbeti sevdi, "bak orada var, alsana oradan"...
 Yeterince kedi beslediğimizde bir bakkala girip kendimize birer ödül çikolatası aldık ve nasıl bugün Kadıköy'deki kedilerin kahramanı olduğumuzu konuştuk :)
Herkese tavsiye edeceğim en favori aktivite oldu birden.
  

10 Kas 2013

Çocuklarla bahçede ne yapsak? Balon bombası

Yaz için mükemmel bir eğlence; Balon Bombası. 

Parti evlerinde veya oyuncakçılarda satılan SU BOMBAlarından almalısınız, normal balondan yapmaya çalışmayın, normal balonlar çok zor patlayabiliyor. 

Bu aktiviteyi en az 5 kere yapmak zorunda kaldım, zira bir kere yaptım mı tüm çocuklar tekrar tekrar istediler :) Özellikle doğumgünlerinin en favori eğlencesi olma garantisini veriyorum. 

Yalnız yapması oldukça zaman alıyor. 2 kova balonu 2 kişi en az 40 dakikada hazırlamışızdır. Parmaklarımız da su doldurduktan sonra balona düğüm atmaktan çok fena acıdı. Ama tabi ki sonraki eğlenceyi izlemek bir harikaydı. 

Bizim tercihimiz Baba Bombalamaca oldu. 

(Size genel tavsiyem babaları mümkün olduğunca aktivitelere dahil etmeye çalışın, özellikle oğlunuz varsa. Babalar ülkemizde çocukların ihtiyaçlarına uzaktan ilgi gösterdiklerinden bu tip aktiviteler baba-çocuk ilişkisinin gelişimi açısından süper fırsatlar oluyor. Kaçırmamak gerekir)Balon atma sırası :)


Ne kitap okusak? Süpürgede yer var mı?

4-6 yaş arası çocukların kesinlikle okumalarını tavsiye ettiğim kitaplardan biri Julia Donaldson'un "Süpürgede Yer Var mı?" isimli kitabı. Gerek çizimleri, gerek hikayesi, gerek Türkçe çevirisi son derece keyifli. 


Süpürgesine binip uçmak isteyen tüm hayvanları süpürgesine kabul eden cadının hikayesi. Hayvanların ağırlığına dayanamayan süpürge sonunda kırılır ve hep birlikte bataklığa düşerler. Cadıyı da bir ejderha ele geçirir. Ama hayvan arkadaşları ejderhayı korkutup kaçırırlar ve cadıyı kurtarırlar.

"Birdenbire bir su birikintisinden
Elinde sırılsıklam değnekle sırılsıklam bir kurbağa fırladı
Kibarca yere bıraktı sonra da vırakladı.
"Ben bir kurbağayım, yemiz mi temiz.
Benim gibi bir kurbağaya da süpürgede yer var mı?"
"Var!" diye haykırdı cadı, kurbağa da sğpğrgeye zıpladı.
Cadı parmağının ucuyla süpürgeye tıklattı,
hoooop! Uçup gittiler
Kitabı okuduktan sonra çizgi filmini de tavsiye ederim. Kitabı kadar güzel değil ama çocuğunuzla kitap ve film arasındaki farkların neler olduğunu konuşmanıza fırsat yaratıyor.  Veya kendisi yönetmen olsa çizgi filme kitaptan neleri koyardı?

Arkadaşım Melike filmin linkini bulmuş teşekkürler Melike;

Kolay deneylerimizden biri: Büyülü İp

Deneyler de hem sabırlı olmayı öğrettikleri için, hem de çok şaşırtıcı oldukları için evde tercih ettiğim aktiviteler arasında. Bu deneye BÜYÜLÜ İP diyorum. 

Aynı boy iki bardağın birini su ile doldurun, diğerine ise hiç su koymayın. 

Kağıt mutfak havlusundan iki bölüm alıp halat gibi oluncaya kadar sıkıcı döndürün. Her ucunu iki bardağın içine girecek şekilde bardağa koyun. Yaklaşık 8 saat sonra bardaklardaki suyun eşitlendiğini göreceksiniz! 

Oğlum henüz 4 yaşındayken yaptığım bu deney için suyun nasıl kağıt içinde ilerleyebildiğini anlamasındansa, eğlensin diye Büyülü İp hikayesini uydurmuştum. 
"Paylaşmayı çok seven bir büyücünün yaptığı bu büyülü ip, yanına gelen herşeyi paylaştırmaya çalışıyor." 

Siz çocuğunuzun yaşına göre ister bir hikaye uydurabilir, ister fizik kurallarını anlatırsınız. 

İyi eğlenceler!


Oğluma boya yapmayı nasıl sevdirebilirim?

Resim yapmayı ve boya yapmayı sevmeyen oğlumun seveceği bir boyama aktivitesi sonunda buldum. Bayıldığı arabaları piyasada olmayan renklerine boyuyoruz. Guaj boya kullandığımızdan su ile yıkayınca da çıkıyor. Saatlerce onlarca araba boyadı. :)


Çocuklara meslekleri tanıtalım: Buz kazısı

Evden çıkamadığınız bir gün, çocuğunuzu en az 1 saat meşgul edecek biraz soğuk bir aktivite. Bir yandan eğlenirken, diğer yandan da buzullarda çalışan bilim adamları veya arkeolog ve Paleanteologların nasul çalıştıklarını da anlatabilirsiniz. 

Sevdiği minik oyuncaklarını büyükçe bir kaba koyup buzluğa koyun. Su tamamen donunca çıkartıp bir leğenin içinde çocuğunuza verin. Çekiç, tornavida, fırça gibi diğer malzemeler ile oyuncakları içinden çıkartabileceğini söyleyin ve bırakın uğraşsın.

Etrafa biraz buz parçaları sıçradığından geniş bir çarşaf üzerinde oynatmanızda fayda olabilir. Kol kaslarını da iyi çalıştırıyor. 


Kahkaha garantili çorba: Bataklık Çorbası

BATAKLIK ÇORBASI çocukların çok eğlendikleri bir oyun. Puding, kurt şeklindeki jelibon, çakıl bonbonlarla yapılıyor. 
Çocuğunuzla birlikte bu iğrenç görünümlü ama enfes şekerlemelerden ve çikolatadan yapılmış çorbayı alıp şakayı yapacağınız kişiye götürüp "buyur babacım sana bataklık çorbası yaptım" diyorsunuz. Baba tabi ki bu çorbayı içmeyi şiddetle red ediyor. Bunun üzerine çocuğunuz ve siz "AAA ne var canım, tadı çok güzel bizim bataklığın" diyerek çorbayı kurttan başlayarak yemeye başlıyorsunuz. Baba burada rolünü çok iyi oynuyor ve "İĞREEENÇ" diye çığlığı basıyor. :) 


Çocuklara böcekleri tanıtalım: Böcek Kataloglama

Başka bir bahçe aktivitesi de BÖCEK KATALOGLAMA. Bahçede bulabildiğimiz kadar fazla tip böcek bulmaya çalışıp, sayılarını tespit etmeye çalışıyoruz. 

Aşağıdaki kertenkeleyi ölü bulduk biz öldürmedik ama rengi çok ilgimizi çekti. 

Paleontolog olmak istiyor: O zaman haydi Dinozor kazısına

İşte en favori aktivitelerimizden biri; Haritalı Dinozor kazısı. Kızınız için yapacaksanız parıltılı taşlı versiyonunu da uygulayabilirsiniz.

Öncelikle aldığım malzemeleri bahçede çeşitli yerlere gömüyorum ve haritasını çiziyorum (gayet amatör bir haritadan bahsediyorum, gözünüzde büyümesin). Malzeme olarak oyuncakçıda satılan dinozor kemiklerinden ve hobi dükkanlarında satılan strafor yumurtalardan alıyorum.

Sonra haritayı oğluma ve arkadaşlarına verip ben fotoğraf çekmeye ve heyecanını izlemeye koyuluyorum.


 

Tüm parçalar bulununca bir de mektup dahi yazıyorum. Ben su içmeye teşvik etmek için mesajımı buna göre yazdım.

İyi eğlenceler!

Bkz: Evde kazı

Doğayı inceleyelim: Mantar Avı

Özellikle Sonbahar ve İlkbahar çocukları doğaya götürmeyi tercih ettiğimiz bir dönem. Bu sonbaharda da ilk kez adını duyduğumuz ve okumakta bile zorlandığımız İstanbul Atatürk Arboretum'unu keşfe gittik ve hayran kaldık. 

Orman bakanlığına ait bu doğal parkın en güzel yanı tabi ki doğal güzelliği; göletleri, ağaçları, ördek ve kuğuları ile tek bir eksiği yok. 


Parkta oynanacak oyunlar da bol. Özellikle sonbahar ayı için önerim ise dikkat yeteneğini geliştirici MANTAR BULMA oyunu. Mantar rutubetli ortamda yaşar ve bu yüzden sonbahar ayında fazlaca görülür. 

Yalnız mantarlarla ilgili en ufak bir bilgim yok, bu sebeple ben çocuklara toplatmıyorum veya yedirmiyorum. Size de tavsiye etmem. Ayrıca orman kuru ise ağaçların altından değil, patikadan yürümenizi öneririm. Zira sonbahar ile kuruyan dalların kırılma tehlikesi var. 

Dinlenirken taşların altını çevirip böcek arıyorlar. 

Bulduğumuz mantarlardan biri. hepsinin fotoğrafını çektik

Yine keşfedilen bir böcek inceleniyorDoğayı inceleyelim: Foto safari

Özellikle kalabalık çocuk grupları için muhteşem bir aktivite; Foto safari. Fotoğraf makinanız yoksa bile herhangi bir telefon yardımıyla oynanabilecek kolay ve keyifli bir oyun. Tek yapmanız gereken aktiviteye biraz heyecan katmak için fotoğrafı çekilecek şeyleri önceden sizin belirlemeniz. Aksi taktirde neyin fotoğrafını çekeceklerini serbest bırakırsanız kısa sürede sıkıldıklarını göreceksiniz. 


Benim önerim önceden bir liste yapmak. Listeyi birazcık zor yaparsanız yaratıcılıklarını da kullanmak zorunda kalacaktırlar;
 • Kırmızı bir çiçek 
 • Pembe bisiklet 
 • Birbirine sarılan iki insan fotoğrafı (bulamayıp ya etraftakilerden rica etmek zorunda kalıyorlar, veya kendileri sarılıp çekiyorlar)
 • 5 rakamı
 • Hayvanlar
 • Uyuyan biri
 • Kedi seven bir çocuk
 • Süt içen bir büyükanne

En son foto safarimize sitede gören tüm çocuklar geldi ve yaklaşık 30 kişilik bir ekiple safarimizi bitirdik.